שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך

אם עברת ניתוח להחלפת מפרק ירך וודאי שמעת על הצורך לעבור שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך באמצעות פיזיותרפיה והצורך לעבור טיפול פיזיותרפי בבית אצל פיזיותרפיסט מקצועי.

אחרי ניתוח להחלפת מפרק ירך יש צורך בטיפולים פיזיותרפיים אינטנסיביים כדי להשיג טווחי תנועה מלאים במפרק, לחזק את השרירים הרלוונטיים שכוחם יורד משמעותית עקב הניתוח, וכמו גם לשפר את יכולת החמצון המקומית למפרק ולשרירים (מערכות לב-ריאה) שנפגעים כתוצאה ממגבלות התנועה של המטופל.

הפיזיותרפיסט המוסמך שרלי נבון מתמחה בהענקת טיפול פיזיותרפי במקצועיות באמצעות תרגילי פיזיותרפיה מתאימים לשיקום לאחר ניתוח מפרק ירך עד להחלמת המטופל וחזרתו לתפקוד יומיומי.

מהו מפרק הירך?

פרק הירך הינו אחד המפרקים הגדולים בגוף האדם הנושא משקל רב. מפרק הירך מחבר בין עצם הירך [Femur] לבין ה'שקע' עצם האגן [Acetabulum]

מפרק הירך בנוי משני חלקים עיקריים: הראש הכדורי שנמצא בקצה העליון של עצם הירך, שמותאם לתוך 'גומחה' כדורית שמצויה בתוך עצם האגן בדומה למבנה של 'מכתש ועלי'. חלק נוסף הוא הסחוס שמצוי בין שתי העצמות, אשר תפקידו הוא בלימת זעזועים ווידוא תנועת החלקה רכה בין החלקים.

שחיקת הסחוסים של מפרק הירך

תופעת שחיקת הסחוסים היא תופעה שכיחה מאוד וקרוב ל-80% מן האוכלוסייה יסבלו משחיקה מסוימת בסחוס במפרק כלשהו עד גיל 65. הטיפול התרופתי שניתן יכול רק לשכך את הכאבים, אך אינו יכול לרפא את הסחוס, או לבלום את שחיקתו.

בעת הליכה, קפיצה או ריצה, כוחות הפגיעה החוזרים מן הקרקע באמצעות סחוס זה נספגים בשרירי הגפה התחתונה. על פי רוב, הסיבה להחלפת מפרק הירך נובעת מפגיעה בסחוס המפרקי. כשקיים הרס של הסחוס, נוצר חיכוך בין העצמות, מה שמוביל לשחיקה וכאבים עזים, שמגבילים את התנועה.

יש כמה סיבות שמובילות לפגיעה הסחוסית: חבלה טראומטית, העמסת יתר (אצל ספורטאים תחרותיים ופגיעה כתוצאה מעבודה פיזית קשה), דלקת מפרקית שנובעת על פי רוב משחיקה של הסחוס, או ממחלה אוטואימונית, שבה הגוף תוקף את הסחוס והמפרק עצמו.

שיקום לאחר החלפת מפרק ירך

שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך באמצעות פיזיותרפיה

הפיזיותרפיה מהווה חלק בלתי נפרד מן הניתוח, וללא אימון המטופל עלול שלא להתרגל לשימוש במפרק החדש ולסבול מתנועתיות מוגבלת. מטרת הניתוח היא הקלה על כאבי המטופל, והחזרתו לתפקוד יומיומי סביר. הוכח שטיפולים פיזיותרפיים מקצועיים מסייעים רבות להליך שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך יעיל ומהיר יותר.

באוכלוסיות המבוגרות נדרשת בין היתר התאמה של סביבת המגורים כך שתהיה בטיחותית וידידותית אחרי הניתוח. בנוסף חשובה גם הדרכה ארגונומית מפורטת בכל מה שנוגע להתנהלות בחיי היומיום בשנה הראשונה אחרי הניתוח.

טיפול נבון – שיקום פיזיותרפי מקצועי לאחר החלפת פרקי ירך

במסגרת שיקום לאחר החלפת מפרק ירך בטיפול נבון אצל פיזיותרפיסט פרטי שרלי נבון מטופלות מיומנויות כמו מעברים בין שכיבה-ישיבה-עמידה, הליכה על גבי משטחים מגוונים תוך שימוש ראשוני בהליכון ובמקל עזר, שיפור שיווי המשקל, עלייה וירידה במדרגות וחזרה הדרגתית לשגרת חיים נורמטיבית.

עברתם ניתוח להחלפת פרקי ירך? טיפול פיזיותרפי נחוץ עבורכם. צרו עמנו קשר לקבלת פרטים נוספים אודות שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך!

טיפול נבון. ביחד בתנועה הנכונה.

לתיאום פגישה, אנא מלא/י את הטופס. נשמח להכיר.