פיזיותרפיה וסטיבולרית לשיפור שיווי משקל ומניעת סחרחורות

נפלאות הפיזיותרפיה: טיפול בבעיות שיווי משקל ושיקום מערכת וסטיבולרית

שמירה על שיווי משקל ועל יציבה מאוזנת היא חיונית לביצוע כל פעילות יומיומית – ולו האוטומטית והשגרתית ביותר, ומשפיעה רבות על הרווחה הכללית של אדם ועל איכות חייו.

אנו נוטים לקבל כדבר מובן מאליו את היכולת שלנו לעמוד, ללכת ולבצע תנוחות ותנועות שונות, כל עוד איננו סובלים ממצב כלשהו הגורם לנו איבוד שיווי משקל.

כאשר טראומה ובעיות בריאות אחרות באות לידי ביטוי בקשיים כגון תחושת חוסר יציבות ברגליים, חוסר שיווי משקל וסחרחורות, חוסר יציבות בעמידה, או אי יציבות בהליכה – אנו מבינים עד כמה הדבר משבש את כושר התפקוד שלנו, גוזל מאיתנו את היכולת לנוע בביטחון ומדרדר פלאים את איכות החיים שלנו, לפעמים, עד כדי תלות מוחלטת באחרים.

 

אחד הגורמים שמשחקים תפקיד משמעותי בשיווי המשקל הוא המערכת הווסטיבולרית. בעיות במערכת הווסטיבולרית הן שכיחות, ועלולות לגרום לסחרחורת ולאובדן שיווי משקל.

מאמר זה מסביר על אופן פעולתה של מערכת זו ועל סגולותיה של פיזיותרפיה וסטיבולרית כאפיק טיפולי יעיל, שיכול לחולל פלאים ולקדם את המטופל לקראת שיקום וסטיבולרי משמעותי, ובהרבה מקרים – מלא.

פיזיותרפיה וסטיבולרית

 

מהי המערכת הוסטיבולרית?

כידוע, לכדור הארץ יש כוח משיכה. כוח זה דורש מאתנו לשמור על שיווי המשקל, באופן שימנע מאתנו ליפול בכל רגע נתון.

המערכת הווסטיבולרית היא המערכת אשר עושה זאת בשבילנו באופן אוטומטי, ללא קשר או תלות בהתנהגות כלשהי מצדנו.

זוהי מערכת חושית מורכבת בגוף האדם, הממלאת תפקיד מכריע בשמירה על שיווי משקל, בהתמצאות מרחבית ובתיאום תנועה. היא ממוקמת בתוך האוזן הפנימית ומורכבת ממספר מבנים.

 

המרכיבים העיקריים של המערכת הווסטיבולרית כוללים:

  • תעלות חצי מעגליות: ישנן שלוש תעלות חצי-מעגליות בכל אוזן פנימית, המכווננות למישורים שונים (אופקי, קדמי ואחורי).
    תעלות אלו מלאות בנוזל ומרופדות בתאי שיער תחושתיים. הן אחראיות לזיהוי האטות והאצות המתרחשות בזווית מסוימת, כמו למשל, כאשר מסובבים את הראש.
  • איבר אוטולית (Otolith Organ): ישנם שני איברי אוטולית בכל אוזן פנימית, אשר מכילים גבישי סידן פחמתי קטנים, המחוברים לתאי שיער.
    האיברים האוטוליתיים יודעים לזהות תאוצה לינארית ואת כיוון הראש ביחס לכוח המשיכה ולכן, חשובים לשמירה על יציבה זקופה.
  • עצב וסטיבולרי: המידע החושי שנאסף על ידי תאי השיער בתעלות החצי-מעגליות ובאיברים האוטוליתיים, מועבר למוח דרך העצב הווסטיבולרי, שהוא חלק מהעצב הגולגולתי מספר שמונה (ה- Vestibulocochlear nerve).

 

המוח מעבד את האותות המתקבלים מהמערכת הווסטיבולרית כדי לספק תחושה מתמשכת ורציפה של איזון והתמצאות מרחבית.

מידע זה משולב עם קלט חזותי ועם פרופריוספציה (התחושה העצמית לגבי מנח הגוף) לכדי תמונה מלאה, המאפשרת לנו לשמור על יציבות ולהתאים את התנועות שלנו לפי הצורך.

כאשר המערכת הווסטיבולרית משתבשת או מופרעת, מתחילים תסמינים כמו סחרחורת, כאבי ראש, ורטיגו, בחילות וקשיי שיווי משקל וקואורדינציה.

 

 

מהי פיזיותרפיה וסטיבולרית?

בדומה למערכות רבות בגוף, גם מערכת שיווי המשקל שלנו עלולה להינזק – אז היא דורשת טיפול.

אחד הטיפולים המומלצים לבעיות וסטיבולריות, הוא פעולה לפי תכנית מותאמת אישית שנבנתה על ידי פיזיותרפיסט המתמחה בטיפולי פיזיותרפיה וסטיבולרית, תרגילים ייחודיים ושגרת תרגול, אשר מאמנים את המערכת מחדש ומסייעים למטופל להשיב את האיזון הווסטיבולרי ולחזור לתפקוד תקין.

 

פיזיותרפיה לסחרחורת

 

פיזיותרפיה וסטיבולרית לטיפול בוורטיגו

בתחילה, על הפיזיותרפיסט לאבחן את המטופל על ידי תשאול על ההיסטוריה הרפואית, על התלונות הרלוונטיות וכמו כן, גם על ידי ביצוע בדיקות פשוטות ולא פולשניות, אשר בודקות את היציבה ואת התגובה של הראש והעיניים לתנועה. לאחר ביצוע האומדן, הפיזיותרפיסט יתאים את הטיפול למטופל ולמצבו.

טיפול בוורטיגו באמצעות פיזיותרפיה וסטיבולרית מתקיים בדרך כלל בבית המטופל וגם התרגילים הניתנים לטיפול בבעיה מבוצעים עצמאית על ידי המטופל בביתו. במקרים מסוימים, ההמלצה היא לבצע את התרגילים מחוץ לבית כדי לאפשר התמודדות עם גירויים חיצוניים.

 

לסיכום, בעיות וסטיבולריות מתבטאות בדרגות חומרה שונות של קושי תפקודי ופוגמות באופן ניכר באיכות החיים. דווקא בשל השפעתן העצומה על רמת התפקוד של מי שסובל מהן, השיפור שניתן להשיג באמצעות טיפול פיזיותרפי נכון ויעיל – הוא כה משמעותי.

אם אתם סובלים מקושי להוציא לפועל תנועות מבלי להסתחרר או ליפול, מחוסר יציבות בהליכה או בעמידה ומתחושת חוסר ביטחון כללית בעת תנועה, אין סיבה שתמשיכו לסבול.

אנו, צוות המומחים של קליניקת "טיפול נבון" נשמח ללוות אתכם ולהעניק לכם אבחון וטיפול מקצועיים התפורים בדיוק לצרכיכם.

בין צוות הפיזיותרפיסטים המיומנים והמנוסים הפועלים בקליניקה, ישנם מומחים בפיזיותרפיה וסטיבולרית, עם רקורד של תוצאות מוצלחות ומטופלים מרוצים.

בבלוג שלנו תוכלו לקרוא מידע רב נוסף על מגוון הטיפולים שאנו מציעים ועל המומחיות שלנו.

 

לפרטים נוספים ולקביעת פגישה, אנו מזמינים אתכם ליצור קשר:

בטלפון 077-231-5400 או בהשארת פרטים בעמוד "צור קשר" באתר

טיפול נבון. ביחד בתנועה הנכונה.

לתיאום פגישה, אנא מלא/י את הטופס. נשמח להכיר.