שיקום אורתופדי

מהו שיקום אורתופדי?

שיקום אורתופדי הוא חלק מהליך החלמה לאחר פציעה או ניתוח אורתופדי, על מנת להשיב את המטופל לשגרה. לשיקום אורטופדי תפקיד מרכזי בסיוע לאנשים להתאושש מפציעות וניתוחי שרירים ושלד, והוא מאפשר להם לחזור לתפקוד מיטבי ולחדש את הפעילות היומיומית שלהם. הכלי העיקרי אשר באמצעותו מתבצע שיקום אורתופדי הוא טיפול פיזיותרפי, אשר צריך להתבצע בידי פיזיותרפיסט מומחה אשר מכיר היטב את הצרכים וההתנהלות של שיקום אורתופדי מיטבי.

שיקום אורתופדי
שיקום אורתופדי

מתי נדרש שיקום אורתופדי? 

בין אם מדובר בפציעת ספורט, החלפת מפרק או שבר, השיקום האורתופדי נועד לשפר את הכוח, הגמישות והרווחה הכללית. שיקום אורתופדי נחוץ במספר מצבים נפוצים:

 • פציעות ספורט – מתיחות, נקעים, קרעים ברצועות ושברים המתרחשים במהלך פעילות ספורטיבית.
 • החלפות מפרקים – שיקום לאחר ניתוחי החלפת מפרקים, כגון החלפת ברכיים או ירך.
 • שברים – החלמה וריפוי לאחר שברים בעצמות וניתוחים נלווים.
 • דלקת פרקים – שיקום אורתופדי מסייע באיזון כאב ושיפור תפקוד מפרקים עבור אנשים עם דלקת פרקים או מחלות מפרקים ניווניות אחרות.
 • טיפול בכאב – שיקום למצבים כמו פריצת דיסק וכאבי גב או צוואר כרוניים.

למי מיועד שיקום אורתופדי?

ככלל שיקום אורתופדי מתאים לכל אדם שעבר פגיעה או טיפול אורתופדי ורוצה להשלים את תהליך ההחלמה באמצעות טיפול פיזיותרפי מיטיב. עם זאת ישנן שתי אוכלוסיות עיקריות אשר יכולות להסתייע בשיקום אורתופדי:

 • שיקום אורתופדי בגיל המבוגר – בגיל המבוגר ישנה האטה ביכולת ההחלמה הטבעית של הגוף וכל פציעה או ניתוח עלולים לגרור תקופה ממושכת מאד של מגבלה ותפקוד ירוד. פיזיותרפיה בגיל השלישי חשובה במיוחד בעת שיקום אורתופדי, על מנת למנוע נזק מתמשך הנובע מחוסר תנועתיות ותפקוד. באמצעות תוכנית טיפול לשיקום ניתן לשפר את הגמישות, להיטיב את טווח התנועה ואת היציבות ולאפשר למטופל את היכולת לבצע משימות יומיומיות. אנו במכון פיזיותרפיה טיפול נבון מעניקים שיקום אורתופדי לגיל השלישי גם בבית. אנחנו מודעים לקשיי הניידות שמתלווים לעתים בגיל המבוגר וכך לחשש הגובר מפני הגעה למרכזים רפואיים ולכן בונים תכנית טיפול מקצועית אשר מתבצעת בביתו של המטופל או בדיור המוגן שבו הוא מתגורר, בזמן ובתנאים הנוחים לו. בדרך זו ניתן להגדיל את המוטיבציה הראשונית להתחלת הטיפול ולהגביר את ההיענות לטיפול וההתמדה לאחר מכן. ביצוע הטיפול בסביבה המוכרת והידידותית מקל מאד על המטופלים ומשפר את חווית הטיפול הכללית שלהם. 
 • שיקום אורתופדי לספורטאים – החזרה מהירה של ספורטאים לשגרה היא מטרה עליונה במסגרת שיקום אורתופדי, אשר מתמקד בשיקום תפקוד, שיפור ביצועים ומניעת פציעות עתידיות. מטרת השיקום האורתופדי לספורטאים היא להחזיר אותם לספורט שלהם בבטחה וברמת הפעילות שלהם לפני הפציעה. במכון נבון מתבצע השיקום בידי שרלי נבון, פיזיותרפיסט ספורט מנוסה ומיומן, בעברו ספורטאי מקצועי, אשר מכיר היטב את עולם הספורט וכל המתחייב ממנו. חשוב להבין כי התערבות מוקדמת באמצעות שיקום אורתופדי יכולה למנוע סיבוכים ולהפחית את זמן ההחלמה הכולל. הטיפול מתבצע באמצעות תרגילים טיפוליים המיועדים לטיפול בכוח, שיפור הגמישות ושיווי משקל, במטרה להחזיר את התפקוד ולמנוע פציעה חוזרת.

איך מתבצע תהליך השיקום האורטופדי?

שיקום אורטופדי כרוך בדרך כלל בגישה מקיפה ופרטנית, המותאמת לצרכים ולמצב הספציפיים של כל מטופל ומטופלת. ניתן לחלק את התהליך למספר שלבים מרכזיים:

 1. הערכה ראשונית – הערכה יסודית על ידי הפיזיותרפיסט המטפל, על מנת לקבוע את היקף הפציעה או המצב ואת תוכנית הטיפול המתאימה.
 1. הגדרת יעדים – הגדרת מטרות בשיתוף פעולה עם המטופל כדי להבטיח שתהליך השיקום מותאם אישית וממוקד בתוצאות ספציפיות. המטרות עשויות לכלול הפחתת כאב, שיפור טווחי תנועה, כוח מוגבר ועצמאות תפקודית.
 1. תכנית טיפול – על סמך ההערכה והיעדים, נבנית תכנית טיפול מותאמת אישית הכוללת פיזיותרפיה בשילוב עם טיפולי חשמל וטיפול בחום וקור.
 1. טיפול פיזיותרפיה – זוהי אבן יסוד בשיקום אורטופדי, פיזיותרפיה מתמקדת בתרגילים ובטכניקות ידניות לשיפור כוח, גמישות, שיווי משקל וקואורדינציה. בנוסף לטיפול הפיזיותרפי במכון, מקבלים המטופלים הנחיות והדרכה להתנהלות בבית וביצוע תרגילים ממוקדים לשיקום הניידות והתפקוד.
 1. טיפול בכאב – למטופלים החווים כאב, ניתן לשלב בתוכנית הטיפול טכניקות לניהול כאב כגון טיפול בחום וקור, גירוי חשמלי ואולטרסאונד.
 1. מכשירי עזר – בהתאם למצבו של המטופל, שיקום אורטופדי עשוי לכלול שימוש במכשירים מסייעים כגון פלטה, קביים או סדים לתמיכה בריפוי ולשיפור הניידות.
 1. מעקב אחר התקדמות – לאורך תהליך השיקום מתבצעת הערכה קבועה של התקדמות המטופל, כאשר תכנית הטיפול מותאמת לפי הצורך להשגת תוצאות מיטביות.

מהם יתרונות השיקום האורטופדי?

שיקום אורטופדי מציע יתרונות רבים למטופלים, כולל:

 • הפחתת כאב – שיקום אורטופדי יכול לעזור להקל על כאבים הנובעים מפציעות או מצבים כרוניים. באמצעות תרגילים ממוקדים, טיפול ידני ושיטות אחרות, שיקום יכול לטפל בגורמים הבסיסיים לכאב ולקדם ריפוי והמטופלים חווים לעיתים קרובות הפחתה בכאב ובאי נוחות.
 • ניידות משופרת וטווחי תנועה – לאחר פציעה או ניתוח, הניידות וטווחי התנועה עלולים להיות מוגבלים. השיקום האורטופדי מתמקד בשיקום תפקוד המפרקים והשרירים, וכתוצאה מכך הגברת הניידות וטווחי התנועה, באופן שמאפשר למטופלים לנוע בחופשיות ובנוחות רבה יותר.
 • החלמה מהירה יותר לאחר ניתוח – עבור אנשים שעברו ניתוח אורטופדי, שיקום יכול לזרז את תהליך ההחלמה. באמצעות תרגילים וטכניקות טיפוליות מתאימות, ניתן לחזק את האזור הפגוע, להפחית סיבוכים לאחר ניתוח ולשפר את התוצאות הכוללות. תוכנית שיקום מובנית ומותאמת אישית יכולה לזרז את תהליך ההחלמה, ולאפשר למטופלים לחזור לפעילות היומיומית שלהם מוקדם יותר.
 • כוח ויציבות מוגברים – תוכניות שיקום אורטופדי כוללות תרגילים ממוקדים לחיזוק השרירים סביב המפרק או חלק הגוף הפגועים, על מנת לשפר את יציבות המפרק ולהפחית את הסיכון לפציעה חוזרת.
 • מניעת סיבוכים – שיקום מפחית את הסיכון לסיבוכים כמו חולשת שרירים, נוקשות והתכווצויות מפרקים שיכולים לנבוע מחוסר תנועה ממושך.
 • מניעת פציעה נוספת – שיקום אורטופדי לא רק נותן מענה לפציעה הנוכחית אלא גם נועד למנוע פציעות עתידיות. על ידי לימוד מכניקה וטכניקות נכונות של הגוף, המטופלים יכולים ללמוד כיצד להגן על עצמם מפני בעיות עתידיות.
 • עצמאות תפקודית מוגברת – באמצעות שיקום, המטופלים יכולים להחזיר לעצמו את היכולת לבצע פעולות יומיומיות באופן עצמאי. עצמאות זו חיונית לשמירה על איכות חיים גבוהה.
 • תמיכה מנטאלית – התמודדות עם פציעה, בעיקר עבור ספורטאים או אנשים שרגילים להיות מאד פעילים, יכולה להיות מאתגרת רגשית. הליך שיקום אורטופדי מסייע גם כתמיכה נפשית ומאפשר למטופל להרגיש תחושת שליטה ועבודה עצמית. 
 • גישה לא פולשנית – שיקום אורטופדי מתמקד בטיפולים לא פולשניים או זעיר פולשניים, תוך הפחתת הצורך בתרופות או פרוצדורות פולשניות יותר במקרים מסוימים.

שיקום אורתופדי במכון נבון

שיקום אורטופדי הוא מרכיב חיוני בתהליך ההחלמה עבור אנשים עם פציעות ומצבי שרירים ושלד. אצלנו במכון נבון מתבצעת התאמה אישית של תוכנית הטיפול לכל מטופל ומטופלת, על ידי מתן טיפולים ממוקדים ומעקב מתמשך. יחד אנחנו יוצאים למסע של שיפור התפקוד והתחושה, לטובת איכות חיים טובה יותר.

טיפול נבון. ביחד בתנועה הנכונה.

לתיאום פגישה, אנא מלא/י את הטופס. נשמח להכיר.