פיזיותרפיה לקשישים בבית

פיזיותרפיה לקשישים בבית – הבדל דרמטי באיכות החיים

לפיזיותרפיה יש תפקיד מכריע בבריאותם וברווחתם של אנשים קשישים. ככל שאנשים מתבגרים, גופם עובר שינויים שונים שיכולים להוביל לירידה בתנועתיות, כוח ושיווי משקל, והם הופכים רגישים יותר לפציעות ולמצבים כרוניים. פיזיותרפיה היא שירות רפואי המתמקד בשיקום ושמירה על תפקוד גופני וניידות, תוך שימת דגש על כמה מטרות:

• שיפור הניידות והתפקוד – פיזיותרפיה מסייעת לשפר את הניידות של אנשים קשישים, ומאפשרת להם לבצע פעילויות יומיומיות ביתר קלות. תרגול פיזיותרפיה כולל תרגילים וטכניקות לחיזוק השרירים, הגברת הגמישות ושיפור תפקוד
המפרקים, באופן שיכול לעשות הבדל משמעותי ביכולתם ללכת, לעמוד ולשמור על עצמאותם.

• מניעת נפילות ופציעות – נפילות הן בעיה נפוצה עבור קשישים ועלולות לגרום לפציעות קשות ולירידה באיכות החיים. אנו במכון נבון עובדים על אימוני שיווי משקל וחינוך מחדש להליכה כדי להפחית את הסיכון לנפילות ומלמדים אסטרטגיות להתאוששות ממעידה פוטנציאלית או אובדן שיווי משקל.

• הפחתת כאב כרוני – קשישים רבים חווים כאב כרוני עקב מצבים כמו דלקת פרקים, אוסטאופורוזיס או בעיות שרירים ושלד אחרות. פיזיותרפיה יכולה לספק הקלה בכאב
באמצעות טכניקות כמו טיפול ידני, טיפול בחום/קור ותרגילים טיפוליים, להפחית את הצורך בתרופות כאב ולשפר את הרווחה הכללית.

• שיקום לאחר ניתוח – קשישים שעוברים ניתוחים, כגון החלפות מפרקים או הליכים לבביים, דורשים לעיתים קרובות שיקום כדי להחזיר את הכוח והתפקוד. פיזיותרפיסטים מעצבים תוכניות שיקום אישיות לאחר הניתוח כדי לסייע בהחלמה ולמנוע סיבוכים.

• שיפור תפקוד הנשימה – פיזיותרפיה יכולה לסייע בשיפור תפקוד הנשימה אצל קשישים על ידי שימוש בתרגילי נשימה וטכניקות פיזיותרפיה בחזה. זה מועיל במיוחד עבור אנשים עם מצבי נשימה כרוניים, כגון מחלת ריאות חסימתית כרונית .)COPD(

פיזיותרפיה לקשישים בבית

page1image9048960 page1image9046464

• קידום בריאות לב וכלי דם – פעילות גופנית סדירה חיונית לשמירה על בריאות הלב וכלי הדם ותרגול פיזיותרפי מתמקד גם במטרות אלה.

• שיפור איכות החיים – על ידי טיפול במגבלות פיזיות והפחתת כאב, פיזיותרפיה יכולה לשפר משמעותית את איכות החיים הכללית של קשיש להגדיל ניידות ועצמאות ובכך לתרום לתחושת רווחה ובריאות נפשית רבה יותר.

• מניעת חולשת שרירים – אורח החיים היושבני, בעיקר בגיל המבוגר, עלול לגרום לחולשת שרירים וחוסר כושר. פיזיותרפיה עוזרת לנטרל את ההשפעות הללו על ידי עידוד פעילות גופנית קבועה ותרגילים המכוונים לכוח השרירים ולסיבולת.

ככלל, פיזיותרפיה היא כלי רב ערך בקידום הזדקנות בריאה ומאפשרת לאנשים קשישים לנהל חיים פעילים, עצמאיים ומספקים יותר.

פיזיותרפיה לקשישים בבית

למרות כל האמור לעיל, ישנם אנשים רבים בגיל המבוגר אשר אינם יכולים או לעתים אינם רוצים להתנייד אל מכון רפואי על מנת לקבל את טיפול הפיזיותרפיה. אנחנו במכון נבון, בניהולו של הפיזיותרפיסט שרלי נבון, בנינו תוכנית טיפול ייעודית של פיזיותרפיה לקשישים בבית, על מנת לאפשר להם לקבל את התרגול החיוני בסביבה הביתית המוכרת, מבלי לצאת מהבית. למעשה, ישנם מבוגרים רבים אשר נמנעים מטיפול פיזיותרפי שיכול לשפר משמעותית את בריאותם הגופנית והנפשית, ורק באמצעות פיזיותרפיה לקשישים בבית הם יכולים ליהנות מתוכנית טיפול קריטית שיכולה לעשות את ההבדל בין חיים בכאב לבין איכות חיים טובה.

אילו בעיות פיזיותרפיה שכיחות אצל מבוגרים?

אצל מבוגרים, קיימות מספר בעיות פיזיותרפיה נפוצות שעלולות להיווצר עקב גורמים שונים כגון הזדקנות, פציעות, מצבים כרוניים, אורח חיים בישיבה ויציבה לקויה, ובהן:

• כאבי גב – זוהי אחת הבעיות הנפוצות ביותר אצל מבוגרים, הנגרמת לרוב על ידי יציבה לקויה, חוסר איזון בשרירים, פריצת דיסק או מצבים ניווניים כמו דלקת מפרקים ניוונית.

• כאבי צוואר – בדומה לכאבי גב, כאבי צוואר יכולים לנבוע מיציבה לקויה, מתיחות שרירים, דלקת פרקים או בעיות דיסק.

כאבי מפרקים – מצבים כמו דלקת מפרקים ניוונית ודלקת מפרקים שגרונית יכולים להוביל לכאבי מפרקים ונוקשות, המשפיעים על הניידות ועל הפעילויות היומיומיות.

• שברים ושיקום לאחר ניתוח – לאחר שבר עצם או ניתוח, פיזיותרפיה חיונית להחזרת הכוח, הניידות והתפקוד.

דלקת בגידים – דלקת בגידים עקב שימוש יתר או תנועות חוזרות עלולה להוביל למצבים כמו מרפק טניס או דלקת בגיד השרוול המסובב.

הפרעות שיווי משקל והליכה – בעיות בשיווי משקל והליכה יכולות לנבוע ממצבים נוירולוגיים, הפרעות וסטיבולריות כגון סחרחורת או ורטיגו או בעיות שרירים ושלד.

page2image9380864 page2image9379904

שיקום לאחר אירוע מוחי – לאחר שבץ מוחי, פיזיותרפיה עוזרת לאנשים ללמוד מחדש תנועה ולשפר את הפונקציונליות.

חולשת שרירים – חולשת שרירים יכולה להתרחש עקב חוסר שימוש, הזדקנות או מצבים נוירולוגיים, והפיזיותרפיה שמה לה למטרה לחזק ולשפר את תפקוד השרירים.

• אוסטאופורוזיס – פיזיותרפיה יכולה להועיל בניהול אוסטאופורוזיס על ידי קידום תרגילים נושאי משקל ושיפור שיווי המשקל למניעת נפילות.

• מצבים קרדיווסקולריים – ניתן להסתייע בפיזיותרפיה לאנשים עם בעיות לב כדי לשפר את הכושר הקרדיווסקולרי והסיבולת.

• כאב כרוני – במצבים כמו פיברומיאלגיה או כאבי גב תחתון כרוניים ניתן להפיק תועלת מהתערבויות של פיזיותרפיה לניהול כאב ולשיפור התפקוד.

מהם יתרונות פיזיותרפיה לקשישים בבית?

פיזיותרפיה לקשישים בבית מיועדת לאנשים אשר חווים מגבלות פיזיות, כאבים ומצבים בריאותיים שונים, שיכולים להשפיע על הניידות שלהם ועל איכות חייהם הכללית. במסגרת פיזיותרפיה לקשישים בבית ניתן לעצב תוכניות אימונים מותאמות אישית כדי למקד כוח, גמישות ושיווי משקל, ובכך לסייע לקשישים להחזיר או לשמור על יכולתם ללכת, לעמוד ולנוע בבטחה, ולהפחית את הסיכון לנפילות ולפציעות. פיזיותרפיה לקשישים בבית מאפשרת טיפול אחד על אחד ותוכניות טיפול מותאמות אישית, המותאמות לצרכים ולמגבלות הספציפיות של הקשיש. באמצעות טיפול ביתי ניתן לחסוך טרטור מיותר בהגעה למרכז רפואי וכך להפחית חשיפה לזיהומים ולהתאים תוכנית טיפול בסביבה ביתית מוכרת.

בנוסף, לטיפולי פיזיותרפיה לקשישים בבית ישנה תרומה נשית וחברתית בעצם האינטראקציה עם נציג רפואי אשר מתייחס בהבנה והכלה למצב של המטופלים. לפיזיותרפיסט שרלי נבון יש ניסיון רב שנים בעבודה עם אוכלוסיות מבוגרות, תוך מיקוד רגישות ותשומת לב למאפיינים והצרכים שלהם. הטיפול הביתי מאפשר הכרות עם סביבת המטופל והתאמתה למגבלות שלו כגון סידור הבית, ארגון רהיטים, הסרת מכשולים והתאמה דינאמית של סביבת המחייה. כל זאת מתבצע בשיתוף עם בני הבית, קרובי המשפחה ולעתים המטפלים הסיעודיים, על מנת לערב אותם בתוכנית הטיפול ולאפשר יעילות ארוכת טווח. כל אלה תורמים משמעותית לרווחה הנפשית של המטופלים, ולטיפול פיזיותרפיה לקשישים בבית יש תרומה מכרעת בקידום תחושת הישג, הפחתת חרדה הקשורה למגבלות גופניות ושיפור מצב הרוח הכללי. פיזיותרפיה לקשישים בבית כוללת התאמה של עזרי ניידות כגון מקל או הליכונים והדרכה לגבי השימוש הבטוח והיעיל בהם כדי לשפר את הניידות.

תוכנית פיזיותרפיה לקשישים בבית של מכון טיפול נבון

page3image9244416 page3image9242496

באמצעות שילוב פיזיותרפיה בתוכנית הטיפול בקשישים בבית, ניתן לשפר את תפקודם הגופני, להפחית כאבים ולקדם איכות חיים טובה יותר, תוך תמיכה בשמירה על עצמאותם ורווחתם הכללית של המטופלים. אנחנו במכון נבון מקבלים מדי שבוע משובים חיוביים לגבי התרומה המשמעותית שיש לטיפול פיזיותרפיה לקשישים בבית ונהנים מההישגים של מטופלינו.

טיפול נבון. ביחד בתנועה הנכונה.

לתיאום פגישה, אנא מלא/י את הטופס. נשמח להכיר.