פיזיותרפיה לגיל השלישי

טיפול פיזיותרפי לגיל השלישי

ככל שאנו מתבגרים הגוף שלנו מתמודד עם קשיים ואתגרים יומיומיים שלא הכרנו לפני כן. הדבר נכון למבוגרים שמתאוששים מבעיות רפואיות, כגון אירועי לב או מוח, וגם למבוגרים שחשים כאבים ובעיות תנועה עקב גילם. פיזיותרפיה לגיל השלישי מטפלת הן בשיקום והן במניעה ולכן אדם מבוגר המקבל פיזיותרפיה יתפקד עשרת מונים טוב יותר לעומת מבוגר שלא יקבל טיפול פיזיותרפי. פיזיותרפיה לגיל הזהב הניתנת על ידי איש מקצוע מיומן, משפרת את הגמישות, את טווח התנועה, את היציבות וגם מחזירה למטופל את היכולת לבצע משימות יומיומיות.

מטרות הטיפול הפיזיותרפי בגיל השלישי

אחת התופעות המאפיינות את הגיל המבוגר היא סרקופניה – איבוד מואץ של מסת השריר המתבטא בדלדול שרירים ואובדן הכוח. בפועל המשמעות היא קושי בתפקוד, מגבלה בתנועה, בעיקר בהליכה ובעליה במדרגות וסיכון מוגבר לנפילות ולשברים. באמצעות טיפול פיזיותרפי ייעודי, הניתן ע"י איש מקצוע מיומן בתחום זה, ניתן להשיג מספר מטרות:

  • חיזוק שרירים – בדגש על ידיים ורגליים 
  • שיפור עמידות – העלאת סיבולת השרירים לאורך זמן
  • עבודה על גמישות – שיפור טווחי התנועה 
  • שיפור שיווי המשקל – הפחתת הסיכון לנפילות
  • עבודה על קואורדינציה – תרגול היכולת לבלום במקרה של נפילה
  • הפחתת כאב – בעיקר לאחר ניתוח
  • שיקום ותרגול – החזרת התנועתיות לשרירים
  • בניית עצם – מניעת אוסתאופורוזיס והקלה במקרה של מחלה קיימת

מהם התחומים שבהם עוסקת פיזיותרפיה לגיל השלישי?

הבעיות שמהן סובלים מבוגרים מגוונת וקשורות לתחומי רפואה ותפקוד נרחבים. פיזיותרפיה קבועה מלמדת את האדם המבוגר לעמוד וללכת בצורה הנכונה והבטוחה ביותר עבורו, כדי למנוע נפילות ושברים. יתרה מכך, תרגול נכון יכול להפחית משמעותית את הנזק הנגרם במקרה שבו כבר קרתה נפילה. 

פיזיותרפיה יכולה לשפר את מצבו של המבוגר באמצעות תרגילים בוני עצם שיכולים לסייע במניעת אוסתאופורוזיס (בריחת סידן ודלדול העצם) ועיכוב החמרה במצב של מחלה פעילה. התרגול מתבצע בעיקר באמצעות אימוני כוח ייעודיים המכוונים להליכי בניית עצם, מתוך הבנה כי זהו אחד הטיפולים היעילים ביותר במצבים אלו, בצד טיפול תרופתי במידת הצורך.

בנוסף, ישנה חשיבות יתרה לביצוע פיזיותרפיה כחלק מתהליך החלמה לאחר ניתוח או נפילה. ידוע כיום כי בגיל המבוגר ישנה האטה בתהליכי הריפוי הטבעיים של הגוף וכתוצאה מכך עלול המטופל לחוות התדרדרות כללית בתפקוד מערכות הגוף. ככל שנקדים את הטיפול הפיזיותרפי, כך ניתן יהיה לסייע בשיקום השרירים והעצמות באמצעות תירגול ייעודי, ולהאיץ את ההחלמה והחזרה לשגרה. תהליך זה חשוב לאדם המבוגר הן בהיבט הגופני והן בהיבט הנפשי – ככל שיוכל לשוב לשגרת חייו ולתפקוד בבית ובקהילה כך ניתן להפחית סיכון למצבי בדידות, הסתגרות ודיכאון. 

כיום ידוע כי פיזיותרפיה לגיל השלישי משפרת נזקים שנגרמו ממצבים נוירולוגים כגון מחלת פרקינסון, טרשת נפוצה או שבץ מוחי. כמו כן טיפול פיזיותרפי מקצועי חשוב לאנשים הסובלים מדמנציה ומאלצהיימר, כדי לתרגל איתם תנועות ויציבה נכונה, החשובים לביטחונם. ככלל, ישנו ערך עליון בביצוע פיזיותרפיה למבוגרים, בעצם חיזוק הבטחון העצמי והגופני והאמונה של האדם המבוגר בכוחו וביכולותיו.

פיזיותרפיה לגיל השלישי

טיפול טבעי לא תרופתי ולא פולשני

אנשים רבים בגיל המבוגר נוטלים ממילא תרופות רבות, אשר לעתים האינטראקציה ביניהן גורמת לתופעות לוואי רבות וירידה ביעילות. במצבים רבים, טיפול פיזיותרפי מותאם אישית יכול להפחית ואף להחליף טיפול תרופתי ולמעשה מהווה אלטרנטיבה טבעית לטיפול נוח ומיטיב. יתרה מכך, ישנם מצבים שבהם תרגילים פיזיותרפיים יכולים לחסוך הליכים פולשניים שונים – החל מזריקות ועד לניתוח, וכך לאפשר למטופלים הטבה משמעותית בדרך טבעית. מכיוון שבגיל המבוגר, כל הליך כירורגי עלול להיות כרוך בסיכון והשבתה ממושכת, אשר כשלעצמה תורמת להתדרדרות התפקוד, הרי שטיפול פיזיותרפי שיכול לעכב ואף למנוע ניתוח חשוב שבעתיים. 

טיפול פיזיותרפי מבלי לצאת מהבית

אנו במכון פיזיותרפיה טיפול נבון מעניקים טיפולי פיזיותרפיה לגיל השלישי לגברים ונשים מעל גיל 60, תוך מתן אפשרות לקבלת טיפול מבלי לצאת מהבית. אנחנו מודעים לקשיי הניידות שמתלווים לעתים בגיל המבוגר וכך לחשש הגובר מפני הגעה למרכזים רפואיים ולכן בונים תכנית טיפול מקצועית אשר מתבצעת בביתו של המטופל או בדיור המוגן שבו הוא מתגורר, בזמן ובתנאים הנוחים לו. בדרך זו ניתן להגדיל את המוטיבציה הראשונית להתחלת הטיפול ולהגביר את ההיענות לטיפול וההתמדה לאחר מכן. ביצוע הטיפול בסביבה המוכרת והידידותית מקל מאד על המטופלים ומשפר את חווית הטיפול הכללית שלהם. 

יתרונות הפיזיותרפיה בגיל הזהב

פיזיותרפיסט מקצועי מכיר את האתגרים הגופניים והנפשיים שמלווים את גיל הזהב ויודע כיצד להגיע לתוצאות הטובות ביותר עם אוכלוסייה זו. קבלת פיזיותרפיה באופן קבוע עשויה לשפר באופן דרמטי את התפקוד היומיומי של האדם המבוגר, לפתור בעיות קיימות ולמנוע התפתחות של בעיות גופניות בעתיד. את הטיפול יכול האדם לקבל בביתו או בדיור המוגן שבו הוא מתגורר, בזמן ובתנאים הנוחים לו. פיזיותרפיה לגיל השלישי מומלצת לכל אדם כדי לאפשר לו להגיע לאיזון, לתפקד על הצד הטוב ביותר ולחוש בטחון בחייו.

אנו במכון פיזיותרפיה טיפול נבון מעניקים טיפולי פיזיותרפיה לגיל השלישי לגברים ונשים מעל גיל 60.  צוות הקליניקה בונה תכנית אימונים מותאמת אישית להורדת רמת הסוכר בדם, הורדת לחץ דם ושיפור איכות החיים.

טיפול נבון. ביחד בתנועה הנכונה.

לתיאום פגישה, אנא מלא/י את הטופס. נשמח להכיר.